hero2

ماکروی صفا، ویراستار سبک برای فارسی در مایکروسافت وورد

ماکروی صفا، ویراستار سبک برای فارسی در مایکروسافت وورد
ساخته شده در 1400/3/22
0
حامی

مطالب من

حامی‌های برتر

*** ماکرو را می‌توانید از لینک تلگرام به صورت رایگان و متن‌باز دانلود کنید ***

من کی هستم و چه فعاليتی می کنم؟

هنگام تایپ در نرم‌افزار Word برخی نکات ویرایشی به دلیل عدم دقت در تایپ و یا عدم آشنایی با آن نکته رعایت نمی‌شوند. رعایت این نکات در تایپ ظاهر بسیار آراسته‌ای به متن می‌دهد و عدم رعایت آن، پس از پرینت متن کاملاً مشهود است. مانند فاصلۀ اضافی بین لغات یا نچسبیدن پیشوند «می» به فعل در کلمه‌ای مثل «می شود» و یا نچسبیدن «ها» و «اند» به انتهای کلمات.

در این شرایط، اصلاح تک به تک این ایرادها به مطالعۀ کامل و دقیق متن نیاز خواهد داشت. در برخی از موارد حتی تا مرحلۀ پرینت نیز ایراد کار مشخص نمی‌شود.

با استفاده از "ماکروی صفا" می‌توان بسیاری از این ایرادهای متداول را به صورت خود کار رفع کرد. انجام این کار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود. اگرچه این ماکرو در مرحلۀ آزمایشی است و اشکالاتی در آن وجود دارد ولی در اندازۀ خود در بسیاری موارد مفید خواهد بود. فعلا استفاده از آن فقط برای متن‌های سادۀ فارسی توصیه می‌شود و در متن‌های جدول‌دار، دو زبانه یا متون دارای روابط ریاضی باید احتیاط کرد. در آینده، ویرایش‌های بعدی این ماکرو در صورت استقبال کاربران تهیه خواهد شد.

این ماکرو ابتدا برای مصرف شخصی نوشته شد و بعد به درخواست اطرافیان در اختیار چند نفر قرار گرفت. بازخوردهای این دوستان در مورد کاربردی بودن این ماکرو، حتی بعد از سال‌ها دوری ما از هم بسیار دلگرم کننده بود و امیدوارم با استفاده از آن "صفای" بیشتری در نوشته‌های فارسی دیده شود.

در متن زیر، نمونه‌ی کار این ماکرو دیده می‌شود.

رنگ قرمز عموماً مربوط به کلماتی است که به نیم‌فاصله نیاز داشته‌اند و اصلاح شده‌اند. رنگ زرد عموماً نقطه، کاما، علامت سؤال و علامت تعجب را اصلاح کرده یا فقط آن‌ها را مشخص می‌کند. رنگ آبی نشان می‌دهد که فاصله سفید اضافی را حذف کرده است. رنگ صورتی نیز به عنوان تذکر برای توجه بیشتر به کار رفته است و ماکرو تغییری در متن نداده است. رنگ صورتی در پیدا کردن گیومه‌ها و یا جاهایی که «می» یا «نمی» یا «ها» به فعل یا اسم چسبیده باشد به شما کمک خواهد کرد.

با این ماکرو موارد زیر اصلاح می‌شود:

  • تبدیل حروف عربی به فارسی مثل کاف و یای عربی
  • اصلاح فاصله‌گذاری‌های سفید با رعایت تنها یک فاصله سفید بین هر دو کلمه
  • استفاده از نشانه «ی» به جای «همزه» در ترکیباتی مثل «ستارۀ/ستاره‌ی چرخان» و در برخی نسخه‌ها برعکس!
  • تبدیل فاصله به نیم‌فاصله بین پیشوندها و پسوندهایی مانند «می»، «نمی»، «اند»، «ها» و ...
  • اصلاح فاصله بین نشانه‌گذاری‌ها و کلمات. چسباندن ویرگول، نقطه و علامت سوال و تعجب به کلمه‌ی قبل و درج یک فاصله با کلمه‌ی بعد
  • اصلاح فاصله‌گذاری‌ها برای {آکولاد}، [کروشه] و (پرانتز)
  • تبدیل سه نقطه به نویسه‌ی مخصوص آن و اصلاح فاصله‌گذاری آن

چرا من در حامی باش هستم؟

حمایت از رسم‌الخط فارسی به هر روش و شیوه‌ای، به زنده ماندن این میراث با ارزش و مشترک بین ما و گذشتگان‌مان کمک خواهد کرد.

امیدوارم در این محیط با علاقه‌مندانی آشنا بشوم که شرایط توسعه و تکمیل این ایده را تسهیل کنند یا با معرفی این ایده به دیگران، توجه همگانی را به نگارش فارسی بیش از پیش تقویت کنند. 


من به مقدار زیر حمایت می‌کنم

تومان
تومان

0 حامی در این ماه حمایت کرده‌اند