hero2

آرته: تاریخ شفاهی فرهنگ، هنر و ادب معاصر ایران

آرته: تاریخ شفاهی فرهنگ، هنر و ادب معاصر ایران
ساخته شده در 1401/11/04
0
حامی

مطالب من

حامی‌های برتر

دانشنامه فرهنگ و هنر معاصر ایران

من کی هستم و چه فعاليتی می کنم؟ 

پروژه آرته از شهریور سال 1393 (سپتامبر 2014) آغاز بکار کرد. در ابتدا فهرستی از هنرمندان مهم و تاثیر گذار با سنی بالاتر از 50 سال در حوزه های هنرهای تجسمی ( نقاشان، مجسمه سازان، عکاسان، گرافیست ها) ، موسیقی (آهنگسازان، خوانندگان، نوازندگان) ، هنرهای نمایشی (هنرمندان سینما و تاتر) ، ادبیات و علوم انسانی (شعرا، داستان نویسان، مترجمین و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر و علوم انسانی) تهیه گردید. 

روش کار عبارت است از پژوهش اولیه درباره زندگی و آثار هنرمند، طراحی سوال و انجام مصاحبه تصویری با هر یک از آنان، جمع آوری کلیه آثار فرهنگی و هنری ایشان، جمع آوری کلیه عکس هایشان شامل عکس های کودکی و خانوادگی تا همه دوره های زندگی تحصیلی، کاری، مجامع و فعالیت های هنری. مصاحبه با هنرمند در چهار سرفصل صورت میگیرد :

- شرح زندگی از بدو تولد تا تاریخ مصاحبه.

- شرح دوره‌های کاری از شروع فعالیت هنری تا کنون و عرضه آن به جامعه، به همراه خاطرات و تجربیات هنرمند در این ایام.

- رابطه هنرمند با آثار خود و تاثیرات آن در جامعه و مجامع فرهنگی و هنری.

- نظرات عمومی هنرمند پیرامون شرایط فرهنگی و هنری و شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه، فرصت ها و تهدید ها، جهانی شدن و هویت ملی، آرزو ها، امیدها و نا امیدی ها و در پایان توصیه به نسل جوان.

در پایگاه اطلاعاتی آرته هر هنرمند صاحب یک صفحه است که در آن صفحه، زندگی‌نامه هنرمند، مجموعه تدوین شده مصاحبه هنرمند در سرفصل های جداگانه، فایل صوتی هنرمند بصورت کامل ( برای استفاده محققان ) ، مجموعه آثار هنری هنرمند ( بصورت متن، تصویر، صدا، ویدیو ) ، مجموعه عکس های دوران زندگی هنرمند، و لینک مطالب منتشر شده درباره هنرمند در اینترنت، به نمایش در می‌آید.

مجموعه مطالب جمع آوری شده، منبع تحقیقاتی مهمی در اختیار پژوهشگران عرصه تاریخ و فرهنگ قرار می‌دهد و پژوهشگران می‌توانند شرایط تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دوران زندگی هنرمندان و همچنین نهادها و سازمان‌های آموزشی، فرهنگی و حوادث تاریخی آن دوره را رصد کنند.

تا تاریخ ۹۹/۸/۱ جمعا با ۲۶۵ نفر از اساتید حوزه هنرهای تجسمی، موسیقی، سینما، تئاتر، ادبیات و علوم انسانی  مصاحبه بعمل آمده است. در حال حاضر صفحه ۸۶  نفر از این اساتید در سایت به نمایش درآمده است  و  ۱۷۹ نفر بقیه در نوبت تدوین قرار دارند.

کانال های مختلف آرته باکس در شبکه های اجتماعی گوناگون شامل فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب اقدام به پخش می نمایند و مصاحبه های با زیرنویس انگلیسی در کانال یوتیوب آرته پخش می شوند. همچنین پادکست آرته باکس در سایت ساند کلود و برنامه های پادگیر آغاز به کار کرده است.

 

چرا من در حامی باش هستم؟ 

در حال حاضر در حدود 179 مصاحبه تدوین نشده و هنوز بر روی سایت قرار نگرفته است که برای این امر بودجه زیادی نیاز است. همین طور فیلمبرداری مصاحبه ها تقریبا هر روز در جریان است و به صف ویدیوهای تدوین نشده افزوده می شود. از سوی دیگر تلاش برای ترجمه مصاحبه های تدوین شده و قرار دادن آن ها در کانال یوتیوب ادامه دارد و هزینه سنگینی را برای پروژه به دنبال دارد. پادکست آرته باکس هم به تازگی شروع به کار نموده که هزینه های تولید آن نیز به دیگر هزینه های این پروژه افزوده شده است.

 

من به مقدار زیر حمایت می‌کنم

تومان
تومان

0 حامی در این ماه حمایت کرده‌اند