hero2

اخطبار | مرکز مطالعات تجربی طب اسلامی

اخطبار | مرکز مطالعات تجربی طب اسلامی
ساخته شده در 1402/12/16
0
حامی

مطالب من

حامی‌های برتر

اخطبار چیست؟

در سال‌های اخیر مطالعات اجتهادی و پژوهش‌های کتابخانه‌ای بر روی میراث روایات طبی معصومین علیهم السلام به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. تا حدی که امروز شاهدیم این تلاش‌ها منجر به انواع توصیه‌های سبک زندگی و تجویزات تغذیه‌ای و دارویی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها شده است.  استقبال مردم و کاربست این پیشنهادات در متن زندگی‌شان نیز باعث شده پژوهش‌گران این عرصه با انگیزه و جدیت بیشتری به تحقیقات ادامه دهند و در نتیجه چرخه پژوهش تا تولید محصول سرعت بیشتری به خود گیرد.

در این مسیر، افزایش سطح مطالبات مردم از طب اسلامی منجر به ارتقای مسائل و ابهامات پیش روی نظریه‌پردازان و محققان شده است. تا جایی که دیگر بسندگی به روایات و روش تحقیق کتابخانه‌ای به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیازها و مبین ابهامات جدید باشد. در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد یکی از راهکارها در جهت رفع نواقص و توسعه طب اسلامی، ورود به عرصه آزمون‌های تجربی و تحقیقات بالینی باشد. در اخطبار بنا داریم این حلقه مفقوده در طب اسلامی را به صورت نظام‌مند و روش‌مند پیگیری کنیم٬ ان‌شاءالله.


 

 آیا اخطبار به یک نهاد دولتی یا خصوصی تعلق دارد؟ بودجه ما از کجا تامین می‌شود؟

🔹 خیر، فعالیت اخطبار از لحظه نخست تاکنون به صورت کاملآ مستقل و داوطلبانه آغاز شده و ادامه یافته است. این استقلال مالی و مدیریتی، تصمیمی عامدانه و آگاهانه بوده و از سر اجبار یا ناچاری اتفاق نیفتاده است.

🔹 ما معتقدیم چنین راهبردی، از یک سو به جسارت بیشتر در تحقیقات علمی منجر شده و از سوی دیگر اخطبار را از آسیب افتادن به ورطه‌ی روزمرگی و انجام پژوهش‌های بی‌فایده و بی‌اثر حفظ می‌کند.

🔹 ما چگونه پروژه‌های پژوهشی خود را تامین مالی می‌کنیم؟ به دو روش اصلی:

1️⃣ فروش محصولات آزمایش شده یا در حال آزمایش

2️⃣ حمایت مستقیم مالی از سوی مخاطبان

 

من به مقدار زیر حمایت می‌کنم

تومان
تومان

0 حامی در این ماه حمایت کرده‌اند