درباره من:

 • چیست؟

  Dungeons & Dragons یا به اختصار D&D یک بازی رومیزی نقش‌آفرینی فانتزی با قلم و کاغذ است که از سال 1974 تا به حال تمام دنیا را درگیر خود کرده. در سال 2014 کتاب نسخه 5  (5e)این بازی منتشر شد که در حال حاضر اکثر بازیکنان طبق این کتاب بازی می‌کنند.

  شاید برای شما جالب باشد که بدانید دی‌ان‌دی پدر بازی‌های مدرن است و بسیاری از مفاهیمی که در اکثر بازی‌های ویدیویی حضور دارند از آن سرچشمه گرفته‌اند. به طور مثال، مفهوم جان (Hit Points) بعد از استفاده در D&D شهرت جهانی پیدا کرد.

  این بازی عموما با 3-6 نفر انجام می‌شود، البته که تعداد پایین‌تر و بالاتر هم ممکن است. هر کدام از بازیکنان شخصیتي که از قبل برای خود خلق کرده‌اند را روی کاغذی به نام Character Sheet (صفحه شخصیت) آورده و یک نفر به عنوان گرداننده‌ی بازی که به او Dungeon master  یا به اختصار DM گفته می‌شود بازی را از قبل (یا از روی کتاب‌های آماده) آماده سازی کرده و برای بازیکنان اتفاقات و موقعیت‌ها را توصیف می‌کند. بازیکنان طبق خصوصیاتی که برای شخصیتشان انتخاب کرده‌اند، می‌توانند بی‌نهایت تصمیم بگیرند و داستان بازی را جلو ببرند.

  فضا و حس‌و‌حال بازی عموما فانتزی قرون وسطی‌ است (مثل ارباب حلقه‌ها و بازی تاج و تخت) اما بسته به تصمیم DM و دیگر بازیکنان می‌تواند به هر سمت و سویی تغییر سبک دهد.

  ممکن است شما به جنگلی برسید و ساکنان جنگل را از طلسم شومی که درختان جنگل را نابود می‌کند رها کنید، ممکن است شما قاتلانی باشید که برای کسب درآمد با باندی تبهکار کار می‌کنید. ممکن است شما گروهی ماجراجو باشید که با کشتی به قاره‌ای دیگر سفر می‌کنید یا هر چیز دیگری که به ذهنتان برسد...

  داستان بازی ادامه دارد و هر جلسه (به اصطلاح Session) حدوداً 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد. بازیکنان به همراه DM هر هفته یک یا چند بار دور هم جمع می‌شوند و با بازی کردن، داستان را به جلو می‌برند. در این بین کاراکترهای بازیکنان به قدرت‌های بیشتری دست پیدا می‌کنند و ممکن است اشیاء جادویی به دست بیاورند، با افراد زیادی را که DM برای آنها توصیف می‌کند آشنا می‌شوند، دوستان و دشمنان زیادی پیدا می‌کنند و سختی‌ها و خوشی‌های بسیاری را تجربه می‌کنند.

  برای بازی کردن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  در این بازی بازیکنان فقط به کاغذ، قلم و یک ست 7تایی تاس مخصوص D&D نیاز دارند. برنامه‌ و وب‌سایت‌های زیادی برای جایگزینی تاس‌های فیزیکی به صورت دیجیتال و رایگان وجود دارند. 
  همچنین کاغذ مربوط به شخصیت شما -کاراکتر شیت- باید کامل با خصوصیات و قابلیت‌ها و مهارت‌های شخصیتتان پُر شده باشد که برای این کار باید با مشورت DM کاراکتر خود را ساخته باشید.
   
  اما شاید مهم‌تر از کاغذ و تاس، روحیه‌ی ماجراجویی باشد. مهم نیست که قوانین را به خوبی بدانید یا حتما ست تاس خودتان را داشته باشید، تا موقعی که آماده‌ی ماجراجویی با دوستانتان باشید دی‌ان‌دی نهایت لذت را برای شما رقم می‌زند. «تنها مرز، تخیل شماست

  چگونه قوانین بازی را یاد بگیریم؟

  روش‌های زیادی برای یادگیری بازی وجود دارد. روش اصلی، مطالعه‌ی کتاب راهنمای بازیکنان (Player’s Handbook) می‌باشد که مرجع اصلی قوانین بازی است. به‌دلیل حجیم بودن این کتاب، نسخه‌ی سبک‌تری هم از آن با نام D&D Basic Rules هم وجود دارد که فقط قوانین اصلی بازی را شامل است. شاید مهم‌ترین مانع جلوی همه‌گیر شدن نقش‌آفرینی در ایران، کمبود منابع باکیفیت فارسی باشد.


  یدالله وارد می‌شود!
  یدالله از اواخر تیر 1399 شروع شد. بعد از گذر کمتر از یک سال، اولین کتاب رو منتشر کردم، «شروع بازی»: هرچیزی که برای شروع D&D نیاز دارید! ترکیبی از Player's Handbook و D&D Basic Rules. می‌تونید این کتاب رو از تلگرام یدالله به صورت رایگان دریافت کنید.

  امیدوارم از کتاب لذت کافی رو برده باشید، اما هنوز کارم تموم نشده! مهم‌ترین دلیل وجود یدالله تقویت جامعه نقش‌آفرینی تو ایران بود و هست، در نتیجه حالا حالاها با هم کار داریم.
  اما خوب، رسیدن به یدالله با داشتن یک کار تمام‌وقت (و چند پاره‌وقت برای مقابله با اوضاع)، کار سخت و دشواریه. با این هدف، محتوا (به خصوص محتوای مخصوص تازه‌واردان) نمی‌تونه از رایگان بودن خارج بشه و به این طریق کسب درآمد بشه.

  پس چه‌جوری باید تعادل رو نگه داشت؟ جوری که هم به‌خاطر کسب اندکی درآمد بتونم وقت مناسب رو برای یدالله بذارم، هم محتوا از دسترس عموم خارج نشه؟

  شما وارد می‌شوید!
  اگه از من حمایت کنید، باعث می‌شید که بتونم بدون عذاب وجدان (و خطر بی‌خانمانی) به یدالله برسم. کسی چه می‌دونه، شاید یک روزی همه تاس‌ها 20 بیان و بتونم به صورت تمام‌وقت به یدالله فکر کنم!

درحال بارگذاری صفحه...