hero2

Yadollah's Guide to D&D

Yadollah's Guide to D&D
ساخته شده در 1401/3/30
0
حامی

مطالب من

حامی‌های برتر

Dungeons & Dragons چیست؟

Dungeons & Dragons یا به اختصار D&D یک بازی رومیزی نقش‌آفرینی فانتزی با قلم و کاغذ است که از سال 1974 تا به حال تمام دنیا را درگیر خود کرده. در سال 2014 کتاب نسخه 5 (5e) این بازی منتشر شد که در حال حاضر اکثر بازیکنان طبق این کتاب بازی می‌کنند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید دی‌ان‌دی پدر بازی‌های مدرن است و بسیاری از مفاهیمی که در اکثر بازی‌های ویدیویی حضور دارند از آن سرچشمه گرفته‌اند. به طور مثال، مفهوم جان (Hit Points) بعد از استفاده در D&D شهرت جهانی پیدا کرد.

یک گروه دوست مشغول بازی کردن Dungeons & Dragons سر میز

این بازی عموما با 3-6 نفر انجام می‌شود، البته که تعداد پایین‌تر و بالاتر هم ممکن است. هر کدام از بازیکنان شخصیتي که از قبل برای خود خلق کرده‌اند را روی کاغذی به نام Character Sheet (صفحه شخصیت) آورده و یک نفر به عنوان گرداننده‌ی بازی که به او Dungeon master  یا به اختصار DM گفته می‌شود بازی را از قبل (یا از روی کتاب‌های آماده) آماده سازی کرده و برای بازیکنان اتفاقات و موقعیت‌ها را توصیف می‌کند. بازیکنان طبق خصوصیاتی که برای شخصیتشان انتخاب کرده‌اند، می‌توانند بی‌نهایت تصمیم بگیرند و داستان بازی را جلو ببرند.

فضا و حس‌و‌حال بازی عموما فانتزی قرون وسطی‌ است (مثل ارباب حلقه‌ها و بازی تاج و تخت) اما بسته به تصمیم DM و دیگر بازیکنان می‌تواند به هر سمت و سویی تغییر سبک دهد.

گروه یا پارتی ماجراجویی

ممکن است شما به جنگلی برسید و ساکنان جنگل را از طلسم شومی که درختان جنگل را نابود می‌کند رها کنید، ممکن است شما قاتلانی باشید که برای کسب درآمد با باندی تبهکار کار می‌کنید. یا ممکن است شما گروهی ماجراجو باشید که با کشتی به قاره‌ای دیگر سفر می‌کنید، و هر چیزی که به ذهنتان برسد…

داستان بازی ادامه دارد و هر جلسه (به اصطلاح Session) حدوداً 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد. بازیکنان به همراه DM هر هفته یک یا چند بار دور هم جمع می‌شوند و با بازی کردن، داستان را به جلو می‌برند. در این بین کاراکترهای بازیکنان به قدرت‌های بیشتری دست پیدا می‌کنند و ممکن است اشیاء جادویی به دست بیاورند، با افراد زیادی را که DM برای آنها توصیف می‌کند آشنا می‌شوند، دوستان و دشمنان زیادی پیدا می‌کنند و سختی‌ها و خوشی‌های بسیاری را تجربه می‌کنند.

برای بازی کردن D&D به چه چیزهایی نیاز داریم؟

در این بازی بازیکنان فقط به کاغذ، قلم و یک ست 7تایی تاس مخصوص D&D نیاز دارند.
همچنین کاغذ مربوط به شخصیت شما -کاراکتر شیت- باید کامل با خصوصیات و قابلیت‌ها و مهارت‌های شخصیتتان پُر شده باشد که برای این کار باید با مشورت DM کاراکتر خود را ساخته باشید.
اما شاید مهم‌تر از کاغذ و تاس، روحیه‌ی ماجراجویی باشد. مهم نیست که قوانین را به خوبی بدانید یا حتما ست تاس خودتان را داشته باشید، تا موقعی که آماده‌ی ماجراجویی با دوستانتان باشید دی‌ان‌دی نهایت لذت را برای شما رقم می‌زند. “تنها مرز، تخیل شماست.”

یک ست تاس dungeons & dragons

تاس

در D&D از یک ست مخصوص 7 عددی تاس استفاده می‌شود. نام هر تاس از تعداد وجوه آن برگرفته شده است:
d4 , d6 , d8 , d10 , d100 , d12 , d20
توجه کنید که d100 صد وجهی نیست و همراه d10 برای درصد گیری استفاده می‌شود.
اگر قصد خرید تاس ندارید، به راحتی از ابزارهای آنلاین جایگزین استفاده کنید (مثل تاس انداز که بالای وبسایت می‌بینید).

با یدالله همراه باشین تا از ریز تا درشت بازی رو یاد بگیرین!
برای شروع، می‌تونید با قوانین بازی آشنا بشید یا مستقیم برید سر کلس‌ها و نژاد‌ها تا با ساخت کاراکتر آشنا بشید.

هر موقع تصمیم گرفتید بازی رو یاد بگیرید، کتاب Yadollah’s Guide to D&D رو بخونید!

من به مقدار زیر حمایت می‌کنم

تومان
تومان

0 حامی در این ماه حمایت کرده‌اند